مرکز تخصصی وقت سفارت و ویزا کانادا و استرالیا
headset_mic 09353575464
یکشنبه 8 ارديبهشت 1398
بهترین رشته‌های تحصیلی در کانادا

یکی از مهمترین عوامل پیشرفت در کانادا ادمه تحصیل در حیطه های شغلی و تحصلی ای می باشد که آینده ی خوبی داشته باشد و در کانادا و تمام کشور های جهان اولویت کاری بهتری داشته باشد . در این مقاله توضیحات کلی را بریتان قرار خواهیم داد .کانادا یکی از مقاصد پرطرفدار تحصیلی برای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی در تمام مقاطع به شمار می رود. در حال حاضر نیز بهترین رشته‌ها برای اپلای در کانادا مشخص شده‌اند که در این میان، برخی پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی کانادا نیز هستند. نگاهی به مرکز برنامه‌ریزی مهاجرت و یافتن کار پس از تحصیل در کانادا، نشان داده که خیل انبوهی از دانشجویان بین‌المللی به سمت این نقطه از جهان سوق داده می شوند. اگرچه یافتن شغل و خو گرفتن و جا افتادن در آن برای بومیان یک کشور عمدتا آسان تر است با این حال بسیاری از دانشجویان ساکن در کشورهای دیگر از جمله ایرانیان راغب هستند که کانادا را مقصد اصلی تحصیل خود قرار دهند. در این نوشتار بر آنیم که شما را با بهترین رشته‌های تحصیلی در کانادا که دانشجویان بین‌المللی برای یافتن کار به دنبال آنها هستند آشنا کنیم تا در صورت تمایل برای اخذ پذیرش در یکی از این رشته‌ها، مراحل اولیه اپلای را انجام دهید.

ایرسا ویزا مرکز تخصصی اخذا ویزای استرالیا و ویزای کانادا در ایران

بر اساس آمار بدست آمده از دانشگاه‌های کانادایی تعداد دانشجویان بین‌المللی در کانادا در سال ۲۰۱۷ میلادی، ۱۱ درصد افزایش یافته است. به همین دلیل نیز کشور کانادا کیفیت تحصیلی بهتر و مدارک جدیدتری را برای این دانشجویان فراهم آورده. حضور تعداد قابل توجه دانشجویان بین‌الملل، این کشور را به مکانی چند فرهنگی، امن و همراه با ثبات اقتصادی در آورده است.
بهترین رشته‌های تحصیلی در کانادا برای اپلای کدامند؟

چشم‌اندازهای شغلی پس از تحصیل در کانادا فوق‌العاده هستند و شاید مهاجران خصوصا ایرانیانی که بدنبال کار هستند در مقایسه با کشورهایی چون آلمان که در بسیاری از موارد تحصیل در آن رایگان نیز است، کانادا را ترجیح دهند. رشته‌های تحصیلی در کانادا بسیار صنعت محور هستند. تا جایی که بیش از ۹۰ درصد فارغ‌التحصیلان در کمتر از ۶ ماه بعد از پایان تحصیلات‎شان، استخدام می‌شوند که می‌توانید اطلاعات بیشتری را در مطلب راهنمای کار پس از تحصیل در کانادا مطالعه فرمایید.

بهترین رشته‌های تحصیلی در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی جویای کار
همانطور که به خوبی می دانید این آمار سالانه دستخوش تغییراتی است اما آنچه در ادامه برای شما آورده شده، آخرین آمار بدست آمده از بهترین رشته‌های تحصیلی در کاناداست که در ادامه به مرور آنها خواهیم پرداخت:

 

MBA
بهترین رشته‌های تحصیلی در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی جویای کار
در میان پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی کانادا و در صدر بسیاری از آنها همیشه MBA دیده می شود چرا که دانشجویان بین‌الملل عمدتا به دنبال یافتن مشاغلی با پرستیژ در کشورهایی هستند که آن را به عنوان مقصد تحصیلی خود گزیده‌اند.خواندن MBA در کانادا رشته چندان گرانی نیست مگر آنکه بخواهید در دانشگاه‌هایی چون Seth Kadodiamal Business و یا Rose Valley تحصیل کنید. بنابراین بهتر است برای عدم افزایش هزینه‌های اضافی انتخاب‌های بهتری داشته باشید. برای آگاهی از هزینه‌های دانشگاه‌های مرتبط با MBA این مطلب را مطالعه کنید.برای برخی از رشته‌های زیرشاخه MBA همچون مشاوره مدیریت َManagement Consulting، بانکداری و مدیریت سرمایه‌گذاری، در حال حاضر و در کانادا مشاغل محدودی وجود دارد اما این بدان معنا نیست که در مورد تمام زیر شاخه‌های MBA به همین منوال باشد چرا که وضعیت یافتن شغل برای این رشته در کانادا رو به بهبود است. همچنین رشته management consulting در کشور استرالیا نیز با وضیت مشابهی همراه است. شاید بهتر باشد بدانید که شاخه‌های Big Data و Analytics به دلیل دیجیتالی و اتوماتیک شدن هر چه بیشتر ابزار و بزرگ‌تر شدن داده‌ها، تقاضای فراوانی برای‌شان وجود دارد.جالب است بدانیم حدود ۴۰ درصد از مدیران اجرایی ۵۰۰ کمپانی در سراسر جهان فارغ التحصیلان رشته MBA هستند. این رشته در ۵ دهه اخیر در میان پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی بوده اند. در کشورهایی چون هند، انگلیس، آمریکا، سنگاپور و برخی دیگر از کشورها خصوصا در میان دانشجویان هندی عطش فراوانی برای تحصیل در این رشته وجود دارد اما در کانادا این علاقمندی بیشتر در میان دانشجویان بین‌المللی به چشم می خورد. هزینه تحصیل در رشته MBA درقیاس با سایر کشورها در کانادا ارزان‌تر است. به علاوه امید به پیدا کردن کار پس از فارغ‌التحصیلی در این کشور فراوان است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این رشته در کانادا به این لینک مراجعه کنید.

کامپیوتر و IT
بهترین رشته‌های تحصیلی در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی جویای کاردر سراسر دنیا تحصیل در رشته کامپیوتر طرفداران فراوانی دارد که کانادا نیز مستثنا نیست و یکی از بهترین رشته‌های تحصیلی در کانادا که پرطرفدار نیز است محسوب می شود. مدیریت پروژه IT و مهندسی نرم‌افزار در سال ۲۰۱۸ در میان ۱۰ رشته پرتقاضا در کانادا بوده اند. برخی از مشاغل مرتبط به این رشته در کشور کانادا از قرار ذیل هستند:

تجزیه و تحلیل سیستم‌های اطلاعاتی و مشاوره
تجزیه تحلیل دیتابیس و مدیریت داده
مهندسی نرم‌افزار و طراحی
پروگرامر کامپیوتر و توسعه‌دهنده رسانه‌های واسط
طراحی وب و توسعه‌دهنده آن
متخصصان امنیت سایبری و Dev-OP
در کانادا در حدود ۴۸۸۰۰۰ متخصص IT وجود دارد که در زمینه‌های گوناگونی از قبیل مدیریت پروژه تا توسعه‌دهنده نرم‌افزار و آنالیزکننده دیتابیس و امنیت اطلاعات مشغول به کار هستند. در سال گذشته تعداد مشاغل در زمینه تکنولوژی تا ۱۱۵۰۰ نفر افزایش داشته که یکی از سریع‌ترین رشدها در زمینه مشاغل در کانادا محسوب می‌شود.صنعت IT یکی از پررقابت‌ترین صنایع برای رقابت‌های درآمدی در کانادا به‌شمار می آید. در سال گذشته متوسط درآمد شاغلین این شاخه ۸۱۵۰۰ تا ۷۶۰۰۰ دلار بوده است. اگر می‌خواهید در ارتباط با رشته IT که از پرطرفدارترین رشته های تحصیلی کانادا برای ایرانیان است، بیشتر بدانید به این لینک مراجعه کنید.

 

بیزنس و مدیریت مالی
رشته‌های مرتبط با مسائل مالی نقش حیاتی را در اقتصاد یک کشور بازی می‌کنند و سبب درک بهتر از عملکرد بازارهای مالی جهان می‌شود که در عین حال یکی از بهترین رشته‌های تحصیلی در کانادا نیز به‌شمار می آید. بیشترین مشاغلی که پس از فارغ‌التحصیلی در این دو رشته در کانادا وجود دارد عبارتند از:

مدیریت دارایی
بورس
مدیریت سرمایه‌گذاری
بانکداری
بیمه
حسابداری
در سال ۲۰۱۷ میلادی، مدیریت هسته‌ای، مدیریت مهندسی و سایر مشاغل مرتبط با مهندسی به آرامی افزایش کمّی پیدا کردند. بدین ترتیب ۷۰۵۰ شغل جدید نیز به مشاغل پیشین اضافه گردید.

 

مهندسی
مرکز کانادا یعنی ایالت‌های «کبک» و «انتاریو» بهترین بازار برای کار مهندسین در کانادا محسوب می‌شوند که احتمالا به دلیل وجود تولیدات فراوان و قوی در این مناطق است. تقریبا یک سوم مشاغل جدید در حوالی «انتاریو» شکل گرفتند. پس از «انتاریو» به ترتیب «تورنتو»، «مونترال»، «ادمونتون» و «کلگری» بازارهای قوی را به خود اختصاص داده‌اند.

درآمد متوسط یک مهندس فارغ التحصیل از یکی از دانشگاه‌های کانادا ۸۱۷۰۰ دلار است که در قیاس با متوسط درآمد ۷۲۰۰۰ دلاری سال گذشته با افزایش همراه بوده. کمترین درآمد مهندسین در کانادا که تنها ۱۰ درصد از مهندسان را تشکیل می دهد حدود ۵۱۱۰۰ دلار و مهندسین با دستمزدهای بالا تا ۱۱۲۳۰۰ دلار نیز درآمد دارند. در رشته‌های مهندسی بیشترین نیاز در کانادا در میان زیرشاخه‌های ذیل هستند:

مهندسی مکانیک
مهندسی عمران
مهندسی الکترونیک
مهندسی شیمی
مهندسی صنایع و ماشین‌آلات
مدیریت مهندسی

علوم فیزیک، زمین‌شناسی و انرژی‌های قابل تجدید
بهترین رشته‌های تحصیلی در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی جویای کاردانشجویانی که در زمینه علوم زمین‌شناسی و رشته‌های مرتبط با آن تحصیل کرده‌اند در حال حاضر با تقاضاهای فراوان کاری در کانادا مواجه هستند. برای رشته‌های مرتبط با انرژی‌های قابل تجدید نیز وضعیت مشابهی وجود دارد. بنابراین در صورت علاقمندی شاید بهترین رشته‌ها برای اپلای در کانادا و بر خلاف تصور بسیاری، همین رشته‌ها باشند.برای رشد اقتصادی، انرژی یکی از عوامل موثر است و نقش کلیدی را در محیط زیست نیز بازی می کند. با تغییرات به‌وجود آمده در انرژی‌های فسیلی و آب و هوای زمین، انرژی قابل تجدید بیش از هر زمانی مورد توجه قرار گرفته. در کل صنایع مرتبط با انرژی در نسل جدید در کانادا از اهمیت فراوانی برخوردار هستند.

 

برخی از رشته های مرتبط با این مبحث در کشور کانادا از قرار ذیل هستند:

فیزیک و نجوم
فیزیک پزشکی و نانوتکنولوژی
علوم زمین‌شناسی و اقیانوس‌شناسی
مهندسی نفت و گاز
معدن
زمین شناسی
ژئوانفورماتیک
انرژی قابل‌تجدید
انرژی‌های قابل تجدید در کشور کانادا از جهات مختلفی اهمیت دارند که سدهای هیدروالکتریک از جمله مصارف آن است. همچنین این کشور به لحاظ دارا بودن محصولات زیست‌توده غنی است. همچنین در کانادا از انرژی خورشیدی نیز بهره‌برداری می شود. بنابراین در میان بهترین رشته ها برای اپلای در کانادا می‌توان فرصت‌هایی برای تحصیل در رشته‌های جنگلداری و بیوتکنولوژی را نیز برشمرد چرا که این رشته‌ها امکان یافتن کار عالی را برای دانشجوی فارغ‌التحصیل شده فراهم می‌آورند.

 

علوم کشاورزی و جنگلداری
بهترین رشته‌های تحصیلی در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی جویای کار

افزایش جمعیت مخاطرات فراوانی همچون تغییرات آب و هوایی، گرمایش زمین و مقدار ناکافی مواد غذایی برای بشر به همراه داشته است . به همین خاطر نیز رشته‌های کشاورزی می‌تواند نقش کلیدی را در حل بسیاری از مشکلات ایفا کند. بنابراین همچون کشورهند، کانادا نیز بازار بسیار خوبی برای رشته‌های کشاورزی و جنگلداری دارد.

 

برخی از مشاغل مرتبط به این رشته‌ها در کانادا از قرار ذیل هستند:

علوم کشاورزی
زراعت
جنگلداری
مشاوره جنگلداری
مشاوره کشاورزی
علوم زیستی، پزشکی و حوزه سلامت
تا زمانی که حیات بر روی زمین ادامه دارد رشته‌هایی چون پزشکی، علوم زیستی، بیوتکنولوژی و داروسازی نیز از اهمیت برخوردار خواهند بود.

چنین رشته‌هایی نیاز به علاقه فراوان دارند. از آنجایی که با پیچیده‌ترین دستگاه دنیا یعنی بدن انسان ارتباط دارید باید از مهارت و دانش بسیار خوبی نیز برخوردار باشید. به علاوه چنین رشته‌هایی در حیطه پژوهش نیز ارزشمند هستند که اگر به این حوزه علاقمند هستید می توانید در بهترین رشته‌ها برای اپلای در کانادا اقدام کنید. در زمان دریافت مدرک دکترای حرفه ای در رشته‌های یاد شده نیز، با تحقیق و پژوهش بیشتری در ارتباط خواهید بود.

 

در این حیطه برای رشته‌های زیر تقاضاهای فراوانی در کانادا وجود دارد:

علوم بیولوژیکی
بیوتکنولوژی
داروسازی
پرستاری
پزشکی (متخصص) و دندانپزشکی
مطبوعات و روزنامه‌نگاری
بهترین رشته‌های تحصیلی در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی جویای کار

 

با رواج فراوان رسانه‌های دیجیتال، شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی آنلاین، تقاضا برای جذب افراد کارآزموده در این حیطه‌ها نیز افزایش پیدا کرده است. طراحی و بازاریابی دیجیتال نیز راه خود را به بازار جدید کار باز کرده اند. به علاوه بخش های تکنولوژی و بانکداری به دنبال افرادی هستند که در زمینه‌‎های طراحی UX/UI مهارت داشته باشند.بیشتر نیاز در بازار کار برای رشته‌های مرتبط در کانادا از قرار ذیل هستند:

رسانه دیجیتال
تبلیغات
بازاریابی
روابط عمومی
روزنامه‌نگاری
رسانه های تعاملی
طراحی UX/UI
جلوه های ویژه و انیمیشن
طراحی گرافیکی و خلاقانه

 

ریاضیات، آمار، علوم آماری و تحلیلی
بهترین رشته‌های تحصیلی در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی جویای کار

با روی کار آمدن تکنولوژی و رواج روزافزون آن در زندگی بشر، نیاز به جنبه های کمّی، آماری و تحلیلی افزایش ناگهانی پیدا کرده است. ریاضیات، تحلیل و آنالیز کمّی در حیطه‌های مختلفی وارد شده که از آن جمله می‌توان به سرویس های مالی، FMCG، حوزه سلامت، گردشگری، رسانه و سایر زمینه‌ها اشاره کرد. اخیرا در حوزه‌هایی چون آموزش، تولید و ورزش نیز چنین نیازی دیده شده و جنبه‌های رقابتی نیز به وجود آمده است.

 

روانشناسی و منابع انسانی
کارفرماها در سراسر جهان به دنبال استخدام افراد ماهر هستند و در این زمینه رقابت‌های فراوانی در همه جای دنیا وجود دارد. به همین دلیل نیز بسیاری از کمپانی‌ها برای کارمندان خود دوره‌های آموزشی را تعریف می کنند. همچنین نیاز به مشاوران روانشناسی، مشاغل مرتبط با مشاوره، روانشناسی صنعتی و افراد خبره در حوزه منابع انسانی رو به افزایش است. در واقع روانشناسی صنعتی تمرکز خود را بر فرد فرد کارمندان و رابطه آنها به صورت گروهی و در محیط کار قرار می دهد. آنالیز شغلی، امنیت کارمند، آموزش وی، تخمین‌های اجرایی و عملی در شغل و سیستم به کارگرفتن کارمندان در این حوزه جای می گیرند.

سایر رشته‌ها برای کار و مهاجرت در کانادا از قرار ذیل هستند:

معماری (شهری و طبیعی)
مهمان پذیری (مدیریت هتل و رستوران)
آموزش (معلم ها و مشاوران تحصیلی)